هر گره‌ای که برای بافت فرش یا گلیم دست بافت زده می‌شود یک داستان دارد؛ داستان‌ها کنار هم می‌نشینند و نتیجه چیزی است که چشمان شما را به خود خیره می‌کند. اگر این گره‌ها از نخ‌های ابریشمی باشند، چشمان شما بیشتر خیره خواهد شد. این اصالت فرش دست بافت و گران قیمت ایرانی است که مهمان هر خانه‌ای نمی‌شود؛ پس از این فرش دستبافت دلربای ایرانی گذر می‌کنیم و در این محتوا تنها به خرید فرش ماشینی و گلیم می‌پردازیم.

گلیم یا قالی؟

شاید به طور کلی تفاوت فرش و گلیم را بدانید؛ اما به طور فنی تفاوت اصلی فرش و گلیم این است که فرش دارای پرز است و نرم‌تر از گلیم است. گلیم‌های ماشینی در حال حاضر در بازار طرفداران زیادی دارند.

مقایسه‌ی فرش و گلیم

  • فرش مقاوم‌تر از گلیم است.
  • سطح فرش نرم‌تر از گلیم است.
  • فرش برای محیط‌های رسمی مناسب است؛ ولی گلیم برای ورودی‌ها و اتاق‌های خواب مناسب است.
  • گلیم بسیار سریع‌تر از فرش نخ‌نما می‌شود.
  • نظافت فرش به دلیل پرزهایش سخت‌تر از گلیم است.

چرا برخی از فرش‌ و گلیم‌ها بسیار گران هستند؟

نقش، جنس نخ و ریز بافت یا درشت بافت بودن و گل برجسته بودن یک قالی یا گلیم ۴ مورد از اصلی‌ترین مواردی است که روی قیمت فرش تاثیر می‌گذارد.

نخ‌هایی که برای بافت فرش ماشینی استفاده می‌شوند، سه نوع هستند؛‌ نخ پرز، نخ تار و نخ پود. در واقع این سه نخ هستند که جنس فرش را مشخص می‌کنند. مهم‌ترین عامل در مشخص کردن کیفیت و دوام فرش‌ها جنس نخ پرز است. این نخ معمولا از جنس اکریلیک، پلی پروپیلن و یا پلی استر است. در میان این سه نوع جنس، فرشی که از نخ اکریلیک بافته شده است، می‌تواند تا ۳۰۰ سال قابل نگهداری هستند؛‌ اما دو نوع دیگر عمر کوتاهی دارند و خیلی زود لطافت خود را از دست می‌دهند. فرش‌های اکریلیک بعد از شستن و آفتاب خوردگی تغییر چندانی نمی‌کند؛ البته جنس اکریلیک‌ها بسیار متنوع است و درجه‌ی کیفیت آنها متفاوت است.

اصطلاحات خرید فرش ماشینی:

تراکم عرضی فرش (شانه):‌ تراکم عرضی گره‌های بافته شده در یک فرش ماشینی را «شانه» آن فرش می‌گویند .برای مثال وقتی در مورد یک فرش گفته می‌شود ۷۰۰ شانه منظور این است که در یک متر عرض فرش، ۷۰۰ گره در ۷۰۰ شانه دارد.

تراکم طولی فرش‌ (تراکم): تراکم طولی گره‌های بافته شده در یک فرش ماشینی را «تراکم» آن فرش می‌گویند.

برای مقایسه‌ی قیمت‌های خرید و فروش فرش و گلیم و یا فرش‌های دست دوم خود را برای فروش به راحتی در معرض دید تعداد زیادی مخاطب بالقوه قرار دهید.